Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zużyte baterie zbieramy- o nasza planetę dbamy

Czcionka:

     Nasza szkoła w roku szkolnym 2022/2023 bierze udział w selektywnej zbiórce baterii. W tym roku w tę ekologiczną akcję zaangażowały się również najmłodsze dzieci- przedszkolaki z grupy dziennej.

     Bateria to zmagazynowana energia chemiczna zamieniana w energię elektryczną. Zużyte baterie zawierają metale ciężkie takie jak ołów, kadm, rtęć, lit. Wymienione metale ciężkie są niebezpieczne dla środowiska gdy trafią bezpośrednio do kosza, bądź co gorsza na dzikie wysypisko. Substancje w nich zawarte mogą zanieczyszczać glebę i wodę oraz pośrednio szkodzić zdrowiu człowieka. Zużyte baterie zaliczane są do odpadów niebezpiecznych, dlatego też należy je oddzielać od zwykłych śmieci poprzez segregację "u źródła", czyli bezpośrednio w gospodarstwach domowych.

      Przyłączenie sie do akcji polegającej na zbiórce baterii  ma na celu podnoszenie stanu świadomości ekologicznej naszych najmłodszych wychowanków i wyjaśnianie, w jaki sposób prawidłowo postępować z odpadami w postaci zużytych baterii. Podczas prowadzonych  w przedszkolu zajęć, dzieci dowiedziały się o zagrożeniach, jakie stwarzają te szkodliwe odpady. Dlatego też  dzieci  przystąpiły do akcji z wielkim zaangażowaniem. Zebraliśmy kilkanaście kilogramów zużytych baterii, które umieściliśmy w specjalnie wyznaczonym do tego pojemniku. Cieszymy się bardzo, że nie trafią one na wysypisko i zbieramy dalej.

      Poprzez udział w tej akcji pragniemy przyczynić się do zmiany w sposobie dotychczasowego myślenia i zachowania człowieka wpajając dzieciom przy współudziale Rodziców właściwe nawyki dotyczące ochrony środowiska naturalnego.


PAMIĘTAJ!!!
Po zużyciu każdej baterii lub akumulatora wyrzuć je do specjalnego pojemnika oznaczonego napisem „Zużyte baterie”, które znajduje się w świetlicy szkolnej.

 

Marta Rafałowska

 

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny