Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Uroczyste obchody Święta Niepodległości

Czcionka:

               9 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W organizację tego wydarzenia zaangażowało się wielu nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego oraz Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Małym Płocku. Montaż słowno-muzyczny przygotowały p. Dorota Klimek oraz p. Magdalena Darmetko, patriotyczne dekoracje wykonały p. Agnieszka Bazylewicz i p. Wioletta Odachowska, natomiast kotyliony dla wszystkich uczestników obchodów p. Wioletta Aniśko.

              W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Mały Płock - p. Józef Dymerski, Sekretarz Gminy Mały Płock - p. Beata Muniak, przedstawiciele Rady Rodziców: p. Apoloniusz Boryszewski i p. Bogumiła Steczkowska, rodzice oraz społeczność obu szkół.

             Minęło sto lat od momentu, gdy nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Jak opowiedzieć o nadziejach, tęsknotach, bólu, tragediach i radościach setek naszych rodaków, którym zawdzięczamy polską mowę i to, że o niewoli wiemy tylko z kart historii. Tę niezwykłą uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego - "Mazurka Dąbrowskiego"  o godzinie 11:11, tak jak uczniowie wszystkich szkół w całej Polsce. Następnie pani dyrektor gimnazjum przywitała wszystkich, a pani dyrektor szkoły podstawowej w przemówieniu przybliżyła rys historyczny burzliwych dziejów Rzeczpospolitej i doświadczeń Polaków żyjących w niewoli. W części artystycznej utwory poetyckie i pieśni o charakterze patriotycznym przypomniały  wszystkim o trudach walk i ofiarach poniesionych przez polskich żołnierzy, walczących o niepodległość.Uczniowie podkreślili, jak ważna dla nas Polaków jest wolna Ojczyzna, honor i sprawiedliwość. Recytatorzy wspominali również wielkich Polaków takich jak: Cyprian Kamil Norwid, Jan Henryk Dąbrowski czy Marszałek Józef Piłsudski, którzy na zawsze zapisali się w pamięci naszego narodu jako ci, dzięki którym dziś możemy uczyć się i mieszkać w wolnym kraju. Szczególnym zainteresowaniem licznie zebranych rodziców i uczniów cieszyły się wypowiedzi recytatorów, wyjaśniających w sugestywny sposób, czym dla nich jest patriotyzm. Podczas akademii mogliśmy wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu grupy wokalnej. Na uwagę zasługuje zaśpiewanie utworu Taki kraj w duecie p. D. Klimek i J. Śmiarowskiej.

            Następnie prowadzący Patrycja Bajno z kl.VII i Jakub Prusinowski z III gimnazjum zapowiedzieli występ czwartoklasistów słowami: ,,Poloneza czas zacząć!". Osiem pięknie ubranych par - dziewczynki w długie, czerwone suknie, chłopcy w białych koszulach z muchami, ciemnych garniturach - wdzięcznie zatańczyło poloneza skomponowanego przez Wojciecha Kilara. Oczy zebranych zachwycała świetna znajomość różnorodnych figur tego tańca narodowego. Układ choreograficzny przygotowały panie: Agnieszka Bazylewicz oraz Wioletta Odachowska, a suknie uszyły p. Barbara Boć i p. Teresa Pisiak.

            Kolejną część uroczystości wypełniło wspólne czytanie epopei narodowej Adama Mickiewicza pt. Pan Tadeusz. Przy mównicy pojawiły się kolejno osoby: p. Dorota Szymańska - Sobieska, p. Apoloniusz Boryszewski, p. Beata Muniak, ks. Wojciech Kurek, p. Bożena Piekarska, Maksymilian Steczkowski, p. Józef Dymerski, p. Maria Żelazna, p. Edyta Cwalina, aby przeczytać bardziej i mniej znane fragmenty Ostatniego zajazdu na Litwie. Historii szlacheckiej z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem. Podziwialiśmy ich kunszt pięknego czytania na tle doskonale dobranych utworów instrumentalnych. Uzupełnieniem była prezentacja multimedialna, zawierająca ilustracje, pejzaże, obrazy Matejki, kadry z filmu Pan Tadeusz. Na koniec obejrzeliśmy na dużym ekranie finałową scenę z filmu Mistrza Wajdy do muzyki Kilara. Za tę część uroczystości odpowiedzialne były p. Maria Żelazna, p. Edyta Śmiarowska i p. Barbara Boć.

             Mieliśmy okazję przeżyć piękną i wyjątkowo wzruszającą akademię z okazji setnej rocznicy Święta Niepodległości, która mocno podkreślała wartości edukacyjne i patriotyczne. Wszyscy obecni niezwykle radośn,i ale w skupieniu, zadumie, z powagą, a także ze łzą w oku wysłuchali historii naszej  Ojczyzny w wierszu  i pieśni przez doskonale przygotowanych młodych aktorów, wokalistów, prezenterów. Dalsze świętowanie odbyło się w klasach, wspólnie z rodzicami, uczniami i wychowawcami.

   

 

   

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny