Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

CO TO JEST SEPLENIENIE?

Czcionka:

Co to jest seplenienie?

Seplenienie to wada wymowy, która polega na zniekształcaniu, omijaniu lub zastępowaniu głosek: S, Z, C, DZ; SZ, Ż, CZ, DŻ; Ś, Ź, Ć, DŹ. W zależności od rodzaju wady, możesz zauważyć niewłaściwą wymowę jednej, kilku lub nawet wszystkich głosek.

Jeśli więc słyszysz, że Twoje dziecko zniekształca słowa:

siafa lub safa zamiast szafa
ziaba lub zaba zamiast żaba
ciapka lub capka zamiast czapka

to oznacza, że Twoje dziecko sepleni.

 

Uwaga na seplenienie międzyzębowe!
Możesz o nim mówić, kiedy Twój maluch podczas wymawiania głosek S, Z, C, DZ; SZ, Ż, CZ, DŻ; Ś, Ź, Ć, DŹ wsuwa język między swoje zęby. Język jest wtedy widoczny, a mowa niewyraźna. Choć niektórzy uważają, że jest to „urocze”, pamiętaj, że to jedna z najtrudniejszych do usunięcia wad wymowy!

Seplenienie międzyzębowe. Jak je rozpoznać?
Zaobserwuj swoje dziecko.  Podczas mówienia wsuwa język między zęby? To właśnie seplenienie międzyzębowe. Jeśli Maluch wsuwa język między zęby wtedy, kiedy powinno mówić: s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, to prawdopodobnie głoski t, d oraz l również wymawia nieprawidłowo. Z pewnością dziecko zwróciło Twoją uwagę „niewyraźną”, „byle jaką” mową; to zupełnie oczywiste, że język uciekający z buzi wpływa na zakłócenie mowy.

Co robić, jak ćwiczyć?
Koniecznie jak najszybciej odwiedź logopedę, który wyćwiczy z dzieckiem prawidłowe ułożenie języka w buzi (za zębami), utrwali prawidłową wymowę oraz przedstawi ćwiczenia do wykonywania w domu.
Ponieważ każde dziecko jest inne, każde ma inne tempo uczenia się i przyswajania nowych wzorców, trudno określić czas trwania poprawnej nauki mowy.
Co robić jednak, żeby przyspieszyć utrwalanie prawidłowego wzorca wymowy?

Utrwalaj prawidłową pozycję języka w buzi podczas artykulacji. Możesz wykorzystać małe lusterko, które ułatwi obserwację „uciekającego” języczka. W taki sposób uwrażliwisz dziecko na właściwe miejsce artykulacji oraz zwiększysz jego świadomość panowania nad ciałem.

Syczycie i bzyczycie razem naśladując węże, żmije, pszczółki, komary, muszki i inne owady. Można wykorzystać wersję gry w łapki, modyfikując ją tak, aby jedna osoba była muszką, a druga – pająkiem. Pamiętaj o zamianie ról!

Wybierzcie dwie maskotki lub pacynki i bawcie się w „papugowanie” – Twoja zabawka mówi pierwsza: niech to będą sylaby zawierające głoskę (pamiętaj o tym, żeby język Malucha nie uciekał za zęby!) lub powoli wymawiane wyrazy zaczynające się na ćwiczoną głoskę; przeplataj je ze słowami, które dziecko potrafi wypowiedzieć! Teraz kolej dziecka – zamieńcie się rolami!

Rymowanki (dzieci je uwielbiają!). Kto pierwszy? Oczywiście, że Ty! Wypowiadasz słowo, a Maluch szuka do niego rymu, na przykład masa – kasa; wozy – kozy. Nie bój się wyrazów, które są śmieszne i bawią. Najważniejsza jest dobra zabawa!

Czy mogę wspomagać terapię seplenienia w domu?
Oczywiście! Możesz uczyć prawidłowe pozycji języka za zębami, wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięsień, jakim jest język, wzmacniać umiejętności dziecka poprzez wykonywanie ćwiczeń oddechowych.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny