Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Program edukacyjny " Rodzice i dzieci - powietrze bez śmieci"

Czcionka:

     W miesiącu kwietniu w szkole Podstawowej W Małym Płocku zakończono realizację programu edukacyjnego „Rodzice i dzieci – powietrze bez śmieci”, organizowanego przez Fundację PGNiG.

Program edukacyjny realizowany był w okresie od lutego do kwietnia, w ramach zajęć świetlicowych. W programie udział wzięło 14 uczniów klas III. Szkolnym koordynatorem programu była Edyta Śmiarowska – nauczyciel świetlicy.

Celem programu jest szeroko rozumiana edukacja na temat zagrożeń związanych ze zjawiskiem smogu. Realizacja projektu polegała na przeprowadzeniu pięciu lekcji o tematach:

  • Czy wiesz co to jest smog?

  • Czy wiesz jak tworzy się smog?

  • Czy wiesz jak walczyć ze smogiem?

  • Czy wiesz jak smog szkodzi zdrowiu?

  • Czy wiesz jak dbać o siebie gdy jest smog?

Podczas realizacji zajęć lekcyjnych uczniowie pracowali różnorodnymi metodami: przeprowadzali ciekawe eksperymenty, wypełniali karty pracy, brali udział w quizie, przedstawiali pantomimę, oglądali filmy edukacyjne. Podczas zajęć warsztatowych wykonywali różnorodne prace: wiatraczek czystego powietrza, lupę czystego powietrza i lupę smogową, rebus, kolaże, komiksy, transparenty antysmogowe, kukiełki antysmogowe, informatory antysmogowe, ozdabiali według własnego pomysłu maski antysmogowe. Uczniowie poznali też pojęcia: niska emisja, recykling, segregacja śmieci.

Po przeprowadzeniu każdej lekcji sporządzone zostały raporty, które przekazano organizatorowi programu.

Uczniowie biorący udział w programie bardzo aktywnie zaangażowali się w jego realizację. Wykazali się dużą wiedzą z zakresu realizowanych tematów, pomysłowością i kreatywnością.

Informacje zdobyte w czasie realizacji programu oraz prace wykonane przez uczniów pozwoliły na przygotowanie przez uczniów biorących udział w projekcie
i szkolnego 
koordynatora programu gazetki na temat smogu, która została wyeksponowana na korytarzu szkolnym. Z treściami zawartymi w gazetce szkolnej mogła zapoznać się
cała 
społeczność szkolna, rodzice i goście odwiedzający mury naszej szkoły. Uczniowie biorący udział w programie mogli pochwalić się swoją pracą i zaangażowaniem
w realizację 
projektu „Rodzice i dzieci - powietrze bez śmieci”.

Przygotowała: Edyta Śmiarowska

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny