Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wycieczka uczniów klas VII-VIII

Utworzono dnia 15.11.2021
Czcionka:

            W dniach 26 – 28 października uczniowie z klas VII – VIII uczestniczyli w wycieczce „Lublin – Zamość – Puławy – Kazimierz Dolny – Czarnolas” w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”.

            Pierwszego dnia wyruszyliśmy o 5.00 rano z Małego Płocka w podróż do Lublina. Wszyscy stawili się punktualnie na miejscu zbiórki i mimo wczesnej pory uczniom dopisywał bardzo dobry humor. O godzinie 10.30 mogliśmy już podziwiać piękne miasto – Lublin. Przewodnik oprowadził nas po starówce, zobaczyliśmy także Bramę Krakowską, Bramę Grodzką, Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim oraz Klasztor Ojców Dominikanów. Kupiliśmy pamiątki i z apetytem spożyliśmy słynny w Lublinie cebularz, czyli placek z cebulką. Następnie udaliśmy się do Puław. Spacerowaliśmy po parku pałacowym Muzeum Czartoryskich. Wszystkich zachwyciło bogactwo jesiennych barw. Uczniowie stwierdzili, że tak kolorowych liści nie ma na naszych terenach. Przy okazji oglądaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Zobaczyliśmy także Świątynię Sybylii, czyli pierwsze muzeum w Polsce oraz Bramę Rzymską. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i wyruszyliśmy do Villi Prezydent w miejscowości Uściąż, gdzie mieliśmy zarezerwowane noclegi.

            Drugiego dnia wycieczki odwiedziliśmy Zamość. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem Stare Miasto  „Padwy Północy”, renesansowy Rynek,  Ratusz z wysoką wieżą, kamienice ormiańskie, kamienicę pod św. Kazimierzem, katedrę w Zamościu z wolnostojącą dzwonnicą i kryptami, w których spoczywają szczątki założycieli miasta. Piękne barwne kamienice zachwycały cudnymi niepowtarzalnymi zdobieniami. Największą atrakcją była demonstracja prawdziwego wystrzału z armaty, w której wziął udział uczeń klasy VIIIa, Julian Boryszewski. Zarówno uczniowie, jak i opiekunowie nie spodziewali się tak potężnego huku, jaki wydała armata. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Około godziny 18.00 wróciliśmy do pensjonatu. Dzień zakończyliśmy w dyskotekowych rytmach.

            Trzeciego dnia wycieczki, tuż po wykwaterowaniu, udaliśmy się do Kazimierza Dolnego. Wraz z przewodnikiem odbyliśmy spacer po nadbrzeżu portowym do Starego Rynku – perły renesansu. Weszliśmy także na Górę Trzech Krzyży, z której podziwialiśmy panoramę całego miasta. Następnie przeszliśmy do słynnego wąwozu. Mogliśmy tam obejrzeć między innymi wielkie drzewa i korzenie oraz utrwalić wiedzę z geografii o krajobrazie lessowym. Naszą uwagę zwróciły też nietypowe kształty gałęzi. Następnie udaliśmy się do Czarnolasu, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Jana Kochanowskiego. Mieliśmy także okazję pospacerować po parku, w którym przez głośniki cały czas można słuchać opowieści o patronie naszej szkoły – Janie Kochanowskim.  Był też czas wolny na zakup pamiątek i zdjęcia pamiątkowe. Kto wie, czy tu jeszcze kiedyś przyjedziemy?

            Wycieczka była udana. Wspaniale spędziliśmy te kolorowe i ciepłe październikowe dni. Ostatniego dnia wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń. Nasi uczniowie wykazali się kulturą osobistą oraz pełną dyscypliną. Otrzymali pochwały od przewodników i pracowników muzeów oraz oczywiście od opiekunów i pilota wycieczki. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mieć możliwość uczestniczenia w kolejnej, równie interesującej wycieczce po naszym pięknym kraju.

                                                                                                                                                                                                         Marzena Makowska – Boryszewska i Magdalena Darmetko

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 231

W poprzednim tygodniu: 433

W tym miesiącu: 1786

W poprzednim miesiącu: 2260

Wszystkich: 95332